Poznaj możliwości systemu operacyjnego QuTS hero dla rozwiązań QNAP NAS. Zdobędziesz wiedzę na temat podstawowej funkcjonalności serwerów oraz omówimy różnice systemów. Będziemy w szczególności skupiać się na praktyce.
Warsztaty odbędą się w 3 lokalizacjach: Poznań, Łódź oraz Bytom.
Każdy uczestnik wydarzenia będzie miał do dyspozycji urządzenie TS-473A wraz z dyskami Seagate IronWolf, na którym będzie mógł przeprowadzić całą konfigurację oraz przetestować wszystkie funkcjonalności.
Po warsztatach będziesz posiadać wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne pozwalające na skuteczną konfigurację urządzeń, a także realizowanie prezentacji i wdrożeń u klientów.
Wprowadzenie do systemu i inicjalizacja urządzenia
W pierwszej części porównamy systemy operacyjne dostępne w ofercie firmy QNAP przeznaczone dla urządzeń NAS, zainicjujemy urządzenie oparte na systemie QuTS hero oraz pokażemy jak zmienić system gdybyście zmienili zdanie i chcieli jednak wykorzystać system QTS.
Sieć i przełączniki wirtualne
Tematem drugiej części będzie konfiguracja sieci i przełączników wirtualnych. Omówimy rodzaje przełączników wirtualnych, pokażemy jak utworzyć grupę łączy agregowanych, oraz jak oba elementy połączyć w funkcjonalną całość.
Pula pamięci, udziały i LUNy
Jednym z podstawowych zadań jakie należy wykonać po inicjalizacji NASa QNAP jest utworzenie puli pamięci. W trakcie trzeciej części omówimy jak wygląda struktura puli pamięci w QuTS hero, a także pokażemy jak utworzyć pulę pamięci i na co zwrócić uwagę przy konfiguracji udziałów sieciowych i LUNów.
Użytkownicy i uprawnienia
Udostępnianie danych zawsze wiąże się z koniecznością podjęcia decyzji i nadania odpowiednich uprawnień dla użytkowników w naszej organizacji. W rozwiązaniach QNAP do zarządzania uprawnieniami możemy wykorzystać zarówno bazę lokalną jak i bazy zewnętrzne np. Active Directory. Podczas tej sesji zaprezentujemy w jaki sposób można połączyć QNAP z AD lub skorzystać z bazy lokalnej.
Oszczędność przestrzeni dyskowej, czyli kompresja i deduplikacja
System plików ZFS który jest podstawowym elementem odróżniającym QNAPy z QuTS hero od urządzeń z system QTS oferuje wiele zalet. Wśród nich oprócz ochrony przed cichym uszkodzeniem danych znajdują się mechanizmy oszczędzające przestrzeń dyskową jak deduplikacja i kompresja. W trakcie tego wydarzenia pokażemy w jaki sposób oba te mechanizmy pozwalają realnie zaoszczędzić przestrzeń dyskową.
Szybszy dostęp do danych, ZFS Intent Log i cache odczytu
Coraz częściej kluczowym elementem, który bierzemy pod uwagę rozważając systemy magazynowania danych jest wydajność. System QuTS hero został przez producenta wyposażony w mechanizmy przyspieszania dostępu do danych z wykorzystaniem pamięci podręcznej. Podczas sesji zaprezentujemy w jaki sposób skonfigurować pamięć podręczną zapisu SLOG-ZIL oraz pamięć podręczną odczytu i wykorzystać ją w celu przyspieszenia dostępu do danych.
Zabezpieczanie dostępu do urządzenia
W ostatnich latach obserwujemy coraz częstsze ataki kierowane na serwery NAS, powoduje to, że zabezpieczenie dostępu do urządzeń na których przechowujemy dane nigdy nie było tak ważne jak dzisiaj. Siódma część poświęcona będzie ustawieniom i aplikacjom, które pomagają zwiększyć bezpieczeństwo urządzeń QNAP. Pokażemy jak do tego celu wykorzystać min. Malware Remover, Security Counselor.
Centralne zarządzanie serwerami NAS
W ostatniej części omówimy możliwości związane z zarządzaniem serwerami QNAP NAS.